„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
„A Mazsihisznek nem feladata pártok tisztújításaival foglalkozni, de Gyöngyösi Márton és társai zsidóellenes kijelentéseit továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk” – reagált írásos megkeresésünkre a szervezet.
„A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a parlamenti választásokat megelőzően már többször deklarálta, hogy a Jobbikkal semmiféle kapcsolatot sem kíván ápolni” – válaszolta a Mandiner kérdésére a szervezet. Azt követően kerestük meg a szövetséget, hogy Gyöngyösi Mártont a Jobbik elnökének választották, miután Jakab Péter – nem sokkal újraválasztása után – kénytelen volt lemondani a posztról. A Mazsihisz válaszában rögzítette: „Álláspontunkat ma is tartjuk. A Mazsihisznek nem feladata pártok tisztújításaival foglalkozni, de
Gyöngyösi Márton és társai zsidóellenes kijelentéseit továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk”.
Mint ismert, Gyöngyösi Márton 2012-ben, még országgyűlési képviselőként azt mondta a Parlamentben: „Itt lenne az ideje annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak.” A politikus szavaitól a pártja akkor nem határolódott el.
Nem sokkal később, az Origo arról számolt be, hogy 2013-ban egy békéscsabai fórumon a gázkamrákra utalva a humorérzékkel rendelkezők figyelmébe ajánlotta, hogy a kormányzat a gáztározókról szóló törvényben biztosított kompenzáció-növelést a holokauszt túlélőinek.
Mint azt a Mandiner is megírta, a Jobbik az elnökválasztás után a Facebook-oldalán élő videóban számolt be annak eredményéről, miszerint Gyöngyösi Márton a szavazatok 68 százalékával lett a Jobbik új elnöke. Ebben a cikkünkben rajzoltuk meg a politikus portréját. Gyöngyösi megválasztásával kapcsolatban egyébként kifejezte aggályait Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány titkára és Róna Tamás főrabbi is.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd